Jak przebiega proces tworzenia strony WWW

Budowanie strony internetowej, to proces przekształcania pomysłu, w realne narzędzie realizujące postawione mu cele. Dobrze przygotowana strona, ciekawa i odwiedzana to sukces projektu. Zobacz jak będzie powstawać twoja strona i zaangażuj się w proces jej powstawania.

Pomysł

Pomysł jest najważniejszy. Powinien łączyć zadania realizacji zadań biznesowych z oczekiwaniami użytkowników. Każda strona www kierowana jest dla konkretnego odbiorcy i spełnia określone cele. Trafiony pomysł zyska uznanie użytkowników i przełoży się na wymierny sukces projektu.

Oczekiwania i cele

Precyzyjnie określ wymagania i cele jakie będzie realizować twoja witryna.

Postaw się w roli osoby zainteresowanej tematem, który chcesz prezentować na stronie. Spytaj znajomych, rodzinę jakich informacji oczekują i co jest dla nich najważniejsze. Myśl jak internauta, który przede wszystkim poszukuje informacji, wiedzy i konkretnych rozwiązań dla swoich problemów.

Zastanów się nad powodami, które skierują internautę na twoją witrynę. Przemyśl, co możesz zrobić, aby przyciągnąć i zatrzymać użytkowników na swojej stronie, co zrobić aby efektywnie wykorzystać informacje zawarte w serwisie i w końcu co zrobić aby internauci powracali na twoją stronę.

Twórz strony www z myślą o ich użytkownikach. Pamiętaj o komunikacji, realizacji zadań biznesowych i budowaniu wizerunku.

Treści i elementy funkcjonalne

Kolejnym etapem jest określenie rodzaju treści i ewentualnych elementów funkcjonalnych strony. Pozwoli to na poprawne zaprojektowanie układu graficznego i struktury organizacyjnej witryny.

Na stronach internetowych znajdujemy tekst, zdjęcia, banery, animacje flash, mapy, elementy interaktywne, gry, filmy video, widgety z popularnych portali jak np. Facebook. Publikuje się także materiały do pobrania w postaci plików .pdf, .doc, .xls, .ppt i innych.

W zależności od rodzaju witryny możemy zobaczyć różnicę w ilości i rodzaju publikowanych treści. Inne są także dostępne dla użytkownika dodatkowe elementy stron, takie jak banery, sondy, liczniki czy opinie.

Struktura witryny i nawigacja

Najważniejszy moment w projektowaniu strony. Określ na jakich treściach najbardziej zależy użytkownikom twojej witryny. Uporządkuj je tak, aby użytkownik trafił do nich w jak najkrótszym czasie, by były zawsze pod ręką. Treści najważniejsze powinny być jak najwyżej w strukturze witryny, dostępne w jak najmniejszej ilości kliknięć, a mniej ważne można umieścić głębiej.

Poruszanie się po witrynie powinno być łatwe i intuicyjne. Nazwij nazwy działów tak, aby użytkownik od razu wiedział co w nich zastanie.

Aby zobrazować strukturę organizacji informacji w serwisie przedstaw ją w postaci drzewa. To pozwoli pokazać hierarchię, nazewnictwo oraz wskazać wzajemne relacje treści. Na tym etapie nie ma znaczenia forma w jakiej będą prezentowane informacje, ani sposób pokazania ich na konkretnej stronie.

Szablon układu informacji

Teraz możemy przenieść strukturę informacji w konkretne miejsca na ekranie. Określamy formę i sposób prezentowania treści na konkretnej stronie.

W zależności od założonej ważności i hierarchii w strukturze witryny, elementy muszą zajmować odpowiednie miejsca oraz określoną przestrzeń. Prezentowana w nich treść będzie może wpływać na rozmiary zajmowanych przez nie obszarów. Jedne elementy będą miały stałe rozmiary, a inne będą dostosowywać swą wielkość do zawartej treści.

W tym miejscu możemy ustalić najważniejsze elementy treści zawartych w witrynie i przedstawić je w formie graficznej, animowanej lub w inny sposób przyciągający uwagę internauty.

Projekt graficzny

Wizualizujemy ustalone w ostatnich dwóch etapach ustalenia projektu strony www.

Przy dobieraniu kolorystyki, kształtu i formy graficznej strony serwisu, kierujemy się preferencjami właściciela witryny lub dostarczonymi zasadami identyfikacji wizualnej.

Kolory witryny dobieramy wg schematu 2+1, czyli dwa kolory wiodące plus jeden dodatkowy dla wyróżnień. Ustalone kolory zostaną wykorzystane przy tworzeniu nagłówków, menu, odnośników, elementów nawigacji i innych elementach strony.

Witryna musi się podobać. Do tego niezbędne jest współgranie wszystkich elementów: kolorów, użytych czcionek, ikon, zdjęć i logo.

Wdrożenie i publikacja

Ten etap należy do webmastera i programisty.

Przygotowany projekt graficzny witryny jest cięty na małe obrazki, które są umieszczane w odpowiednich miejscach kodu HTML. Przygotowujemy elementy interaktywne i integrujemy je ze stroną. Zamieszczamy treści na stronach witryny oraz wkomponowujemy elementy dodatkowe.

Kiedy już stworzymy w pełni funkcjonalną stronę publikujemy ją w internecie.

^ Przewiń do góry
MKDES - POZYCJONOWANIE, REKLAMA W GOOGLE, STRONY WWW
tel.kom. 887 325 572
e-mail: biuro@mkdes.opole.pl